Kylling, Oppskrifter
Comments 2

Chili- og honningglasert kylling med avokadokrem

Nok en deilig turhelg er over! Denne gangen har vi vært nord i Nordmarka hvor vi lå en natt i telt og en natt i den koseligste hytta DNT har i Nordmarka. DNT-medlemskap kan virkelig anbefales! Det gir man mulighet til å utforske stadig nye områder i Norge og få rimelig overnatting. Dessuten blir man jo litt nasjonalromantisk når man besøker gamle jakthytter fra 1800-tallet. Under oppskriften er et liiite bilderas fra turen vår. Dette er jo hovedsakelig en matblogg, men litt inspirasjon til friluftsliv må være lov? Jeg kommer også til å skrive et lite innlegg om hvordan vi håndterer mat når vi er på tur. Det er ikke vanskelig å spise paleo på tur. Det krever bare litt mer forberedelser.

Før vi dro av gårde på fredag laget jeg litt chili- og honningglaserte kyllingbryst og serverte sammen med avokadokrem og stekte poteter. Guacamolen er uten tvil den beste jeg har laget hittil og jeg håper du også liker den.

Chili- og honningglasert kylling med korianderguacamole

500 gram kylling (enten bryst eller oppdelt hel kylling)
1 ts chipotle chilipulver
2 fedd presset hvitløk
2 ss honning
1/4 ts spisskummin
1 ts paprikapulver
2 ss olivenolje
1/2 ts havsalt

Lag marinade av chilipulver, hvitløk, honning, spisskummin, paprikapulver, olivenolje og salt. Smør inn kyllingen med marinade og la det hvile i minst 30 minutter.

Stek kyllingen i en panne på middels sterk varme til den er glasert (3-4 minutter) på begge sider. Legg kyllingen deretter inn i ovnen på 175 grader og stek videre til kjernetemperaturen på kyllingen er 65 grader.

Avokadokrem

2 avokado
En håndfull frisk koriander
Saften fra 1 lime
1 hvitløksfedd
2 ss olivenolje
1 ts havsalt

Lag avokadokrem ved å mose ingrediensene med en stavmikser eller blender.

Til slutt får du et lite bilderas fra vår flotte Nordmarka-tur. Turen over Pershusfjell tok så mye som 6 timer og 45 minutter med lillemor (skal ta rundt 2 timer). I overkant for lang tur, men virkelig en flott tur og jeg er superimponert over utholdenheten hennes!

2014-08-29 20.48.42

Pannekakesteking på primus i skumringen

2014-08-30 08.28.56

Slo opp telt ved Tverrsjøen

2014-08-30 09.30.55

Det blåste friskt da vi dro fra Tverrsjøen mot Sinnerdammen.

2014-08-30 11.45.11-2

Utsikten fra toppen av Pershusfjell

2014-08-30 16.15.25

Endelig fremme ved Sinnerdammen

2014-08-30 16.28.05

Koselig jakthytte fra 1898

2014-08-31 09.36.06

Oppvaskhjelperne

2 Comments

  1. Tilbaketråkk: Langtidsstekt chipotle chili taco | Paleomat

  2. Tilbaketråkk: Fritert kokebanan med avokadokrem | Paleomat

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s