Nok en gresskaroppskrift – denne gangen som suppe. Suppemiddag er utrolig lettvint, selv uten pulverposer. Du trenger litt ekstra tid til å la suppen koke, men arbeidstiden er tilnærmet lik.
Jeg har kjøpt ulike varianter av gresskar og til denne suppen brukte jeg Jarrahdale gresskar. Et allsidig og søtt gresskar som egner seg godt til f.eks. supper. Prøv ut andre varianter av gresskar neste gang du er i butikken!
Gresskarsuppe m/ sprøstekt bacon
1 gresskar, uten skall og frø og delt i mindre biter
1 – 1,5 liter kyllingkraft/buljong – avhengig av størrelsen på gresskaret. Vannet skal ikke dekke alle gresskarbitene, men ca 3/4.
2 ts havsalt
2 ts sort pepper
1/2 ts hvit pepper
1 ts malt chili
1 ts malt ingefær
En liten neve finhakket koriander
Saften fra en halv sitron
Kok gresskaret i kraft/buljong til det er mørt. Mos med stavmikser. Tilsett krydder, urter og sitronsaften. Server sammen med sprøstekt bacon (og husk å helle over litt baconfett i suppen – mmmm…)
Naaam. Smakte gresskarsuppe for første gang i helgen på Renaa i Trondheim. Må prøve meg på å lage suppen selv også 🙂
LikerLiker
Det bør du så absolutt! 🙂
LikerLiker